PARKOVÁNI u naši prodejny: odbočit z hlavní magistrály U Křižovatky, do ulice V Opletkách a hned po pravé straně možnost parkování před vraty domu naši prodejny.

Chemie při sváření

Chemie při sváření – nezbytný pomocník pro kvalitní práci! 

V moderním svařování hrají chemické přípravky významnou roli. Pomáhají například zvyšovat kvalitu svarů, chrání proti korozi a celkově zvyšují efektivitu práce svářečky a samotného svářeče. Chemie pro svařování začíná od separačních sprejů a kapalin až po různé pasty a gely. Naše zkušenosti ukazují, že tyto produkty usnadňují svářečům život a pomáhají jim dosahovat lepších výsledků.

Mezi základní chemii pro sváření kovů patří detekční spreje, které jsou nezbytné při opravách či kontrolách svarů. Tyto spreje pomáhají zjistit praskliny a trhliny v materiálu či svarech. Postup je jednoduchý a spolehlivý:

💥Červený penetrant – Nastříkejte na pochybný kus materiálu či svaru.
💥Modrý čistič – Vyčistěte a odstraňte červený penetrant ( pokud jsou trhliny v materiálu, červený v nich zůstane i tak ).
💥Bílá vývojka – Aplikujte, aby se trhliny ukázaly.
💥Modrý čistič – Očistěte detekované místo.


Tato metoda je rychlá, jednoduchá a velmi spolehlivá!

 

Chemické přípravky pro kvalitní sváření dle svářecí metody

Nejčastěji se používají při CO2 sváření. Méně často najdeme použití chemie při svařování u metody TIG a v podstatě vůbec se chemie nepoužívá při sváření obalenou elektrodou - MMA.

 

Chemie pro MIG/MAG neboli COsváření

U metody CO2 neboli MIG/MAG se používá nejčastěji separační sprej a někdy ( někomu vyhovuje více ) separační pasta. Separační sprej či pasta zajistí ošetření a ochranu koncových dílů svářecího hořáku. Zejména průvlaku a hubice na CO2 hořáku. Používáním se tak zajistí nejen delší životnost a nižší náklady na pořizování spotřebního materiálu hořáku k svařování ale použité správně chemie přinese i hladký posuv svařecího drátu. Hladký posuv drátu patří mezi základní podmínky kvalitního svaru a využití potenciálu svářečky. Sprej či pasta navíc velmi intenzivně zabraňují usazování okují, strusky a kuliček nejen na svářecím hořáku ale i samotném svařenci. To zajistí nejen ochranu hořáku a i následné menší čištění výrobku po samotném sváření. Podstatnou výhodou separační spreje je, že nemá absolutně negativní vliv na svařovaný materiál. Neobsahuje kyseliny, rozpouštědla a je zcela bez zápachu a zdravotního rizika pro svářeče či rizik pro svařovaný materiál. Při sváření nedochází k žádné chemické reakci s materiálem, která by mohla mít negativní vliv. Sprej je bez obsahu silikonu, takže ani po sváření neulpívá a velmi snadno se otře například hadříkem. Použití je tak velmi snadné, levné a účinné a může se použít i na samotný svařovaný materiál, kde úplně stejně zamezí ulpívání okují, kuliček a svařovacímu rozstřiku kovu obecně.

Separační sprej na sváření

Stejné funkce ale ještě lepší parametry ochrany a výsledku sváření má keramický svářecí sprej. Ten navíc ještě zajistí, díky elektricky nevodivému keramickému filmu, lepší zapálení svářecího oblouku a následně klidně hořící elektrický svářecí oblouk. Keramický sprej je totiž extrémně odolný vysokým teplotám a tím má neskutečné parametry při sváření.

 

Chemie pro TIG svářecí metodu 

U metody TIG se svářecí chemie používá méně a to zejména díky samotné metodě, která je oproti MIG/MAG - CO2 velmi čistá na odletující okuje či rozstřik kovu. Používá se tak chemie zejména při sváření nerezi či hliníku. Zde se jedná o nejrůznější mořidla, například mořidlo na hliník či gely a pasty jako je mořící gel na nerez. Ten k v podstatě nejpoužívanější a nejdůležitější. Dalším šikovným pomocníkem je formovací pasta, která se musí použít tam, kde nelze formovat kořen svaru formovacím plynem. Použitím těchto gelů a past se zajistí zejména pohledově dokonalý svár bez znečištění a zabarvení. Takzvaného černého zápalu kolem svaru. Zde už je nutné použít ochranné pomůcky, jako jsou gumové rukavice a štětec na nanášení gelu na materiál. 

 Svářecí mořící gel na nerez