Jak svařovat tenké materiály, aby byl výsledek dokonalý ?
Jak svařovat tenké plechy a materiály, aby byl výsledek perfektní?
Co je tenký plech nebo materiál? Obecně jsou to plechy, trubky a profily s tloušťkou stěny do 3 mm.
V první řadě zajisti, aby byl materiál čistý, bez jakýchkoli nánosů oleje, prachu, barvy či rzi. Ona totiž i ta nejmenší nečistota může způsobit, že svar nebude dostatečně pevný nebo bude mít špatný vzhled.
Tip: čím tenčí materiál, tím lépe si ho připrav - hlavně myslím k sobě, aby mezi nimi byla opravdu co nejmenší mezera. Hovoří se o toleranci maximálně 10% tloušťky materiálu. Tedy budeš svářet 2 mm tenký plechy k sobě, musíš mezi nimi mít mezeru maximálně 0,2 mm !!
Další radou je vybrat správně svářečku a přídavný materiál - svářecí dráty nebo elektrodu na sváření. Při sváření tenkých plechů je velmi často vhodné použít TIG svářečku, která umožňuje velmi přesné a čisté sváry. Důležité je také správně zvolit přídavný materiál. Často se ale používá i MIG/MAG svářečka a to zejména v autoklempírně ale i MMA svářečka a to v domácích a hobby podmínkách.
S MIG/MAG svářečkou doporučuji svářet materiály o tloušťce minimálně 1,5 mm. Zvolit svářecí plyn - směs, s nižším obsahem Argonu nebo drobně s kyslíkem. Nízký obsah aktivní složky v plynu zajistí stabilní oblouk a nižší rozstřik.
Oceníš i svářečku s pulzem ✅
Tenký plech je náchylný k deformaci vlivem tepla, proto je důležité svářet s co nejnižším svářecím proudem a co nejrychleji. Svářej zejména krátkými švy ( tak jako boduj ) a vždy nech materiál dostatečně vychladnout.
Když už mluvíme o teple, je důležité se zaměřit i na správné chlazení. Chlazení svařovaného materiálu můžeš podpořit použitím vhodných podkladů, které odvádějí teplo nebo správnou chemií, která chladí materiál ( nepřenáší tolik tepla do materiálu ) .
A co je nejdůležitější? Praxe, praxe a praxe. Každý svar, každý plech a každá práce ti poskytne novou zkušenost a příležitost učit se. Buďte jako strom, který s každým rokem roste a je silnější a pevnější.
Věřím, že tyto zlaté rady ti pomohou k dosažení perfektních svárů na tenkých materiálech. Pamatuj, že každý kus kovu, ke kterému přiložíš svou svářecí ruku, je jako plátnem pro tvoje umění, a je jen na tobě, jaký obraz na něm vytvoříš. Hodně štěstí a pevnou ruku!
Tip: nerez se deformuje více než černý ( ocel ) a hliník úplně nejvíc. Má totiž nejvyšší tepelnou vodivost..