Kvůli čemu se mi lepí elektroda?
Proboha, proč se mi při začátku sváření lepí elektroda!
Při sváření, stejně jako u jiných činností, je důležité dodržovat základní pravidla. Pokud nebudeme respektovat, může se stát, že elektroda bude přilepena při začátku sváření. Není to sice žádná katastrofa, ale existuje několik tipů, které tomuto problému zabrání.
Možné příčiny a řešení:
1) Nesprávná elektroda, přesně ta dokáže způsobit přilepení při začátku svaru, každý druh má totiž svou polaritu.
Pokud vlastníš klasické trafo, musíš používat elektrody s rutilovým obalem. Invertor je svářečka vyšší úrovně, která umí oba druhy. Zde je důležité dodržovat polaritu použitých elektrod. U bazických je zapojení klasické, kdy konektor PLUS = držák elektrody. U rutilových je zapojení obrácené tzn. držák elektrody je na MINUS konektoru.
Pokud jsou zemnící kleště uchyceny na zkorodovaném povrchu nebo sváříš na znečištěné ploše, nemusí dojít k přenosu dostatečně silného proudu pro zažehnutí oblouku a právě proto se elektroda přilepí. Vyčisti povrch, přesuň zemnící kleště na čistou vodivou plochu. Vždy by jsi mněl svářet na vyčištěném povrchu. Neočištěný lze akceptovat jen při opravách, kde není dostatek místa. Na to jsou určeny jsou speciální elektrody.
Při zapalování oblouku škrtneš o materiál aby jsi zapálil oblouk. Jenže ihned po zapálení se musíš oddálit, aby oblouk mohl hořet. Pokud to neuděláš a nestihneš to, elektroda se díky tomu může přilepit.
3) Vlhká elektroda
Elektrody by měly být uchovávány v suchém prostředí. Pokud navlhnou mohou způsobit problémy při zapalování a lepit se. Přilepení je pak doprovázeno nadměrným loupáním obalu při pokusu o odtržení přilepené elektrody. Elektrody můžeš uchovávat např. u radiátoru, kouřovodu od kotle ) nebo můžeš použít sušičku elektrod. Zde se zastavím a vysvětlíme si ještě jeden pojem a to ANTISTICK. Toto je funkce svářečky, u které si hodně zákazníci pletou pojmy a špatně si je vysvětlují.
Jak funguje ANTISTICK? - pokud se přilepí elektroda tato funkce sníží ( skoro vypne ) svářecí proud na minimum tak aby elektroda mohla vychladnout a vy jste ji mohli ulomit. Pokud by se proud nesnížil, docházelo by stále ke zkratu, elektroda by byla červená a měkká, nešla by tedy odlomit. POZOR ANTISTICK NENÍ A NIKDY NEBYLA FUNKCE, KTERÁ ZABRÁNÍ PŘLEPENÍ ELEKTRODY!
4) Malý proud
Je možné, ale nepravděpodobné, že jsi si nevšiml špatně nastaveného proudu svářečky. Prostě chceš svářet 2,5 elektrodou máš však nastaveno 25 A což je tak pro elektrodu 1,6mm. Neboj se a přidej ampéry na potenciometru. Pokud máš svářecí zdroj vybavený funkcí HOT START, zapni ji a nastav si dobu, po kterou má být startovací proud vyšší.
5) Jako poslední možnost může být uvolněný konektor nebo poškozený kabel
Pokud máš uvolněný konektor kabelu ve svářečce, nedochází k potřebnému přenosu svářecího proudu. Navíc v tomto případě může dojít k poškození svářečky. Zkontroluj a popřípadě dotáhni volné konektory.
Časem se každý kabel bohužel opotřebí a je nutné ho nemilosrdně zkrátit nebo je to levný model kabelu (poplastovaný) , který se může zlomit. Všechny svářecí kabely musí mít při určité délce určitý průměr. Pokud se toto pravidlo nedodrží, nebude docházet ke správnému přenosu proudu a i to může způsobit přilepení a pak následné horší kvalitu svarů.